-
Posts
1 019 -
Joined
-
Last visited
-
Days Won
7
fredrik last won the day on May 3 2023
fredrik had the most liked content!
Contact Methods
-
Website URL
http://
-
ICQ
0
Profile Information
-
Location
Göteborg
-
fredrik reacted to a post in a topic: En hifinörds bekännelse
-
Apexorca reacted to a post in a topic: Dags för nästa steg
-
bigblue reacted to a post in a topic: Dags för nästa steg
-
byZan reacted to a post in a topic: Dags för nästa steg
-
Jag var en av de som fick möjligheten att komma och lyssna. Ljudminne är svårt och det var kanske närmre två år sedan jag var hos @bigblue förra gången. Jag tyckte det lät väldigt bra då, och det låter otroligt bra nu. Luftigt, stort och kraftfullt men också litet och intimt när inspelningen påbjuder. Var det inte Orwell som sade att alla källor är lika bra men rullband är lite mer bra? Något sådant tror jag allt det var... Det känns som man kan sitta hur många timmar som helst och njuta i det vardagsrummet, och jag njöt verkligen. Både av ljud, sällskap, mat, dryck och skratt. Stort tack.
-
fredrik reacted to a post in a topic: Dags för nästa steg
-
lindvall reacted to a post in a topic: Dryckestråden
-
plind reacted to a post in a topic: Dryckestråden
-
Tyckte det här var en fenomenal julöl. För att citera GP: "Den rödbruna Celebrator smakar härligt av knäck, fruktkaka, torkade fikon, kakao, pomerans, kaffe, plommon och mörk sirap. Kan gärna avnjutas efter middagen."
-
Hansson reacted to a post in a topic: Vad lyssnar du på just nu?
-
Josaa reacted to a post in a topic: Vad lyssnar du på just nu?
-
Den här skivan har spelats ett otal gånger senaste veckan. Robert Smith ser alltmer ut som en gammal tant, men sjunger lika bra som nånsin. Otroligt hur de efter att inte släppt något nytt på 16 år, och i mitt tycke inte släppt något som varit särskilt bra på 35 år, får ur sig detta nu. Kul!
-
Hifi_Perrra reacted to a post in a topic: Stolstudie
-
Josaa reacted to a post in a topic: Josaa’s äventyr i Hifi
-
Anouar är en relativt ny bekantskap för mig, möjligen att det var en Record to die for i Stereophile? Men jag gillar det verkligen. Kul att det är fler som fastnat för honom
-
P-pan reacted to a post in a topic: Vad lyssnar du på just nu?
-
Från häromdagen på World of Volvo. Väldigt lyxigt att i det närmaste få en privat föreställning med fantastisk sång från bland annat Katarina Karnéus. Vi var ett trettiotal som på detta väldigt intima sätt kunde njuta. Den yngre sångerskan heter Julia Lindgren, och det skulle verkligen inte förvåna mig om inte detta är i början av en stor karriär.
-
byZan - en tänkt pensionärsresa fr # 1275 och sedan blev det en blogg
fredrik replied to byZan's topic in Euphonia Bildforum
Just det tror jag är väldigt viktigt. Jag tror omgivningen hade tittat lite snett om man hela tiden gått med lurar i öronen -
byZan - en tänkt pensionärsresa fr # 1275 och sedan blev det en blogg
fredrik replied to byZan's topic in Euphonia Bildforum
Jag läste nånstans att börskursen på nån tillverkare av hörapparater sjönk rejält när de nya airpodsen kom när det visade sig att de var i stort lika bra men bra mycket billigare. -
byZan - en tänkt pensionärsresa fr # 1275 och sedan blev det en blogg
fredrik replied to byZan's topic in Euphonia Bildforum
https://www.analogplanet.com/content/two-months-widexs-moment-440-mric-r-d-hearing-aids -
byZan - en tänkt pensionärsresa fr # 1275 och sedan blev det en blogg
fredrik replied to byZan's topic in Euphonia Bildforum
Michael Fremer testade hörapparater i Stereophile för ett par år sedan. Några dyra danska, om jag minns rätt... -
fredrik reacted to a post in a topic: byZan - en tänkt pensionärsresa fr # 1275 och sedan blev det en blogg
-
fredrik reacted to a post in a topic: byZan - en tänkt pensionärsresa fr # 1275 och sedan blev det en blogg
-
byZan - en tänkt pensionärsresa fr # 1275 och sedan blev det en blogg
fredrik replied to byZan's topic in Euphonia Bildforum
Jag har ju tinnitus som är mer irriterande vissa dagar än andra. Tror inte heller jag hör så mycket i de riktigt höga frekvenserna, framförallt på mitt ena öra. Men, vad detta audiogram betyder, det har jag lite dålig koll på. Vill minnas att de sade att det är normalt för 50-plussare -
fredrik reacted to a post in a topic: Innous demar hos Akkelis i år igen - 2024.
-
fredrik reacted to a post in a topic: Mästarmöte har en vinnare!
-
Det verkar som om det får bli en ny sväng söderut. Har du något kvar av den där chokladpajen?
-
fredrik reacted to a post in a topic: Mästarmöte har en vinnare!
-
Det verkar som att bockad mässing är grejen och har en enorm förmåga att gräva fram det viktiga, det roliga, det härliga i dessa gamla inspelningar. Vi satt ett par timmar idag, jag och Apex och njöt av detta "lilla" system. Det första jag märkte av var det stora grinet som placerades ut mitt i ansiktet, ett leende som nästan gick från ena örat till det andra. Sedan började foten gunga med i takten. Vilket sväng. Men också, vilket drag. Hifi ska vara kul. Och det var det verkligen. Vi lyssnade på lite blandade skivor, men det verkar vara som att framförallt de äldre inspelningarna från 50-talet, och tidigt 60, gynnades mest. Vi klurade lite på varför, och utan att ha någon aning alls gissade vi gärna, Apex trodde på rörmickar och jag lade till att kanske var det också för att dessa inspelningar heller aldrig gjordes med stereo i åtanke, som exempelvis Beatles som gjordes i båda formaten? Vi spelade en del, bland annat dessa:
-
Jag har Devialet. Min egen dämpfaktor har jag ingen riktig koll på men jag kan lägga sordi på vilken stämning som helst. Det räknas väl lite också...
-
fredrik reacted to a post in a topic: Dags för nästa steg
-
Inte alls. Jag har nämligen 8000 och högst är bäst. Det vet ju alla 😉
-
fredrik reacted to a post in a topic: En resa i toppar och dalar... (Kåserier om min hifi-resa)
-
fredrik reacted to a post in a topic: Plötsligt händer det
-
Jag känner ju nån som sade att man måste ha tre bandare, två för kopiering och en som alltid är på lagning... Hoppas det är lätt att laga.