Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Euphonia Audioforum

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Konsten att vara utan hifi....

Featured Replies

Bild%20209%20kopiera.jpg

Jag sålde min Maestro för en månad sedan.Har sen dess varit på jakt efter en ersättare.Jaha,säger ni.New Order har fått uppgraderingsdille.Bytte inte du förstärkare i höstas?

Det stämmer,och jag håller med om attdet har blivit lite tätt mellan bytena.Men min Maestro orsakade mig bekymmer under sommaren och var borta på reparation i Italien rätt länge.Efter det tappade jag lite förtroende för den spelaren,och när jag fick chansen att sälja den så tog jag den.Detta var för en dryg månad sedan.Så under tiden har jag fått hålla till godo med att lyssna på musik i bilen eller via datorn,och det är som att äta isglass med pappret på!

Så här har det sett ut allt för länge hos mig detta år..

Bild%20234%20kopiera.jpg

Det har varit svårt att bestämma sig vad jag skulle satsa på!Jag har varit åsnan (är det kanske fortfarande)som har haft allt för många hötappar att välja mellan :black::) Men till slut kom jag till skott och köpte den spelare som i skrivande stund håller på att värmas upp i sin nya omgivning....

  • Replies 160
  • Views 61,4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Intressant!

Sitter själv med förstärkare ifrån samma märke och hara varit utan spelare i ett år snart...

Så jag ser verkligen fram emot att läsa om vad du har kommit fram till!

Det var väl ett tag sedan vi såg någon uppackning i hemiljö...så det känns helt på sin plats! :)

Om jag inte missminner mig så brukar dina val vara väl igenomtänkta så det blir intressant att se vad det blev och kanske läsa varför...? :mm:

\\K-man

  • Author

Bild%202391.jpg

Vi börjar med en närbild.Troligen är det enkelt för de riktigt bevandrade hifirävarna ändå ;) Eliot brukar vara en hejare på sånt här.Låt inte färgen på bilden lura er bara...Den är INTE champagnefärgad.

Audio Aero Prima! Läskigt! Har själv varit väldigt inne på denna spelare. Lyssningsintryck tack! :mm::mm::mm:

Eller är det en ännu större modell tro?

  • Author
Audio Aero Prima!  Läskigt! Har själv varit väldigt inne på denna spelare.  Lyssningsintryck tack!  :mm:  :mm:  :mm:

Eller är det en ännu större modell tro?

Bild%20233%20kopiera.jpg

Det behövs skrämmande lite ledtrådar för att ni ska plocka vad det är... ;)

Visst är det en sådan.Måste erkänna att jag har haft fördommar mot fransmän och elektronik,mest baserat på äldre franska bilar och deras elsystem :black:

Första intrycket är väldigt positivt.Allt sitter där det ska.Ingen tokig fransk ingenjör har designat layouten på fjärren t.ex utan den är riktigt logisk :D .Byggkvaliteten verkar vara riktigt,riktigt bra!

Instruktionsboken säger att Prima behöver ca en vecka för att spelas in.Det tar 4-5 timmar innan den börjar låta bra om den varit avslagen och 1-2 dygn innan den presterar optimalt.Dom förordar alltså att den ska stå på hela tiden.När mans slår av den till stand by så är det endast displayen som slås av.Seriöst.

Eftersom jag fick den idag så bör den ha "släppt" lite mer till i morgon.Återkommer med mer intryck då.

:) Ahhh, ytterligare en spelare jag bara hört namnet på, skall bli intressant att få ta del av lyssningsintrycken.

Grattis förresten till att ljudpinan är över.

Jag hade en fransk kund i ett projekt för några år sedan.... jag citerar fritt ur minnet "It dösnt have to wöörk ävery tääiime! We äre not building a space röcket! Low cööst and time to märket, ääyy!!" :D

Vad jag hört och sett från Audio Aero, verkar de inte annamat just denna franska ingeniörsfilosofi :mm:

  • Author
Det finns mycket fint från Frankrike... :cool: :)  

Alla som har kikat under huven på en Morris vet ju att även den brittiska

ingenjörskonsten kan bjuda på komplikationer... :D

Iofs så har inte heller italienska bilar rosat marknaden tidigare.gamla Alfor och Fiat har inte direkt haft en Corollas driftsäkerhet t.ex. :) Men dom har ju alltid haft en charm som ingen Corolla kan mäta sig med.

  • Author

Bild%20248%20kopiera.jpg

Ska försöka mig på ett VÄLDIGT preliminärt första intryck.

Jag var väldigt ivrig när jag fick den så jag kunde hålla mig ungefär 30 minuter innan jag kände mig nödgad att lyssna lite.Det första intrycket var:s**t också,vad har jag köpt! :black::D

Det lät spretigt och kallt,inte speciellt skoj!

Efter att ha läst deras instruktionsbok så var jag inte så oroad ändå.Gav den tid att värma upp lite.

När den stått på i fyra timmar så hade dett hänt en massa saker.Diskanten hade lugnat ner sig och den spelade på ett öppet,levande sätt som jag fann sympatiskt.Bred ljudbild med detaljer som fanns där men inte stack ut.Fokuset var på den musikaliska presentationen,kan beskrivas som spelglädje kanske?Det är svårt att klä i ord,men den här spelaren presenterar musiken på ett sätt som jag inte kan förklara än så länge.Måste bekanta mig mer med den innan.

I Jämförelse med Maestro cd så spelade Maestron med lite mer botten och detaljer även om det inte saknas bas eller detajler på Prima heller.Jag får känslan att Maestro vid en direkt jämförelse skulle kännas lite livlös och grå,mer digital,kanske.Den är inte bättre än Maestro på allt än så länge,men det låter lovande....

Det ska bli spännande när den fått bli lite mer varm i kläderna och mer inspelad.

Håller er informerade....

:D Att fuska och lyssna i förtid lönar sig sällan, tålamod, tålamod......

Skall bli intressant och se vad du säger om några dagar.

Spännande med ny cd. Den har jag missat totalt. Skall bli intressant att läsa fortsättningen på detta :)

/Mattias

  • Author

Bild%20257%20kopiera.jpg

Prima har några små egenheter som jag inte har stött på hos någon cd-spelare tidigare.Det första man lägger märke till på baksidan av spelaren är den vippströmbrytare som är placerad till vänster om nätbrunnen sett bakifrån.Vad har den för uppgift?Jo,man kan välja

Om man har jordat eller eller ojordat.Notera BDR konerna som sitter standard,3 st till antalet.2 st Mk4 och 1 av Mk3.Undrar varför dom valt just den konfigurationen.Vad skiljer mellan Mk3 och Mk4?

Bild%20256%20kopiera.jpg

Jag har för vana att lyssna och kolla efter fel när jag fått hem en ny produkt.Under någon vecka eller så nagelfars mitt inköp :blush .Var inte det där ett missljud?Ska den verkligen låta så där?Priman har genomgått samma eldprov.Det tog inte lång tid förrän jag hoppade till i soffan :D !Audio Aero har gjort en liten specialare på utgången.När inte lasern får något att läsa så stängs nämligen utgångarna av efter 3 sekunder via ett relä.Och detta relä fångade s.a.s min uppmärksamhet på direkten :) .Den släpper alltså inte ut några konstiga missljud när den står på utan signal.

Något som också märks är att Prima levererar lägre lågnivåsignal än Maestro cd´n.Något som inte är någon direkt nackdel eftersom Maestro Cd levererar högre utsignal via de balanserade utgångarna än vad standarden säger.Det stod så i High Fidelity iaf.

Notera BDR konerna som sitter standard,3 st till antalet.2 st Mk4 och 1 av Mk3.Undrar varför dom valt just den konfigurationen.Vad skiljer mellan Mk3 och Mk4?

Mellan tummen och pekfingret kan man säga att Mk3 i första hand rekommenderas till transistorelektronik och Mk4 till rörelektronik. Sitter det möjligen några rör i närheten av Mk4-konerna... :?:

Mellan tummen och pekfingret kan man säga att Mk3 i första hand rekommenderas till transistorelektronik och Mk4 till rörelektronik. Sitter det möjligen några rör i närheten av Mk4-konerna... :?:

Visst sitter det rör i den spelaren. De har använt 2st 6021W rör. :)

  • Author

Jag misstänkte nästan att det berodde på något sådant.Dom har verkligen tänkt på detaljerna i sådant fall.Som ni så riktigt sagt så sitter det rör s.k "minitubes" på Prima,samma typ som Capitole har faktiskt.Skoj att dom varit så seriös på en instegsmodell.

Ska försöka mig på ett VÄLDIGT preliminärt första intryck.

Jag var väldigt ivrig när jag fick den så jag kunde hålla mig ungefär 30 minuter innan jag kände mig nödgad att lyssna lite.Det första intrycket var:s**t också,vad har jag köpt! :black:  :D

Det lät spretigt och kallt,inte speciellt skoj!

Det är faktiskt riktigt roligt att lyssna till en oinspelad produkt och sedan höra hur ljudet växer å växer.. bara blir bättre och bättre...

En mycket trevlig spelare du införskaffat dej new order. Den är ju faktiskt riktig läcker att titta på! :mm:

  • Author

Tack,datar :) .Det är en trevlig cd-spelare och nu håller jag som bäst på att spela in den.Ni får ursäkta att det tagit en sån tid.Har varit förkyld och då är det väldigt svårt att lyssna seriöst.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

Account

Navigation

Search

Search

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.