Jump to content

Recommended Posts

Posted

För en oförbätterlig VTL fantast är detta ett riktigt scoop - ett nytt slutsteg från VTL som rimligen är lite mer överkomligt prismässigt och förmodligen ersätter den ST-150.

Jag hoppas Leo på My-HiEnd.com har överseende med att jag lånar hans bilder.

Modellen heter S-200 och drivs med 4 st 6555C alternativt KT88 per kanal och borde ge ifrån sig mellan 150 - 180 Watt. Dessutom verkar den ha samma finesser som MB 185 Signature III och MB 450 Signature III, dvs microprosessor styrd bias med indikering om vilket rör som behöver bytas när den dagen är aktuell. Omkopplingsbar Pentod/Triod på framsidan utan att behöva stänga av.

VTLS200.jpg

Den har också fått den variabla feedbacken från de nya MB185 och MB450 där man kan ställa om och anpassa efter högtalarens impedans/känslighet för bästa anpassning.

VTLS200B.jpg

Det skall bli spännande att läsa Luddes och Daniels annonsering av denna, säkert en perfekt matchning till försteget VTL 5.5 II med inbyggt RIAA. Potentialen för fler VTL fans har ökat. :app:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...