Jump to content

Recommended Posts

Posted

En bekant till mig är ute efter ett par nya högtalare, så kameran och vi drog till skönt ljud.

This is our story.

Först på plan var en fransman med beryllium i bagaget.

Focal1.jpg

Posted
Japp, håller med Ekman...denna behövde man inte heta Zalve för att klara.... icon_smile_big.gif

\\K-man

Hörre du!!!! :cool:

Ingen av de andra i Serien är så smala att det skulle rymmas ett baselement i den frontbaffeln.

Undrar vad MER som fanns med i startlistan.

"Skönt Ljud",,, Hmm nån VS modell kanske? VR4 kanske ?

Posted

Ska bli kul att läsa det här, Diva är nog en av dom svårare talarna att få att spela riktigt bra pga dom sidomonterade basarna.

Kör så det ryker :)

Posted

Vi körde divorna på en hel del musik allt från lite lugnare till metall. I och med att dom kanske inte var så inspelad så lät det lite mot det vassa hållet, det var nog mest på den tyngre musiken som vi körde som framstod som så. Men minns jag rätt så var basen rätt djup å tajt. Ger man den mer tid så kanske det lugnar ner sig i det övre registret.

//rillo

Posted

Hej!

Lyssnade ni nått på Usher?

Jag hörde lite på dom när jag var där, väldigt trevlig Högtalare Kanske mina nästa Vi får se när man fixat klart rummet.

Mvh

Sjösse

Posted

Hur lät då Dynaudio?? Det är nog som min kompis sa: Dom låter mer mjukt över alla register och kanske en jämnare övergång mellan dessa. Focal var ganska energifulla i övreregistret. Dynaudio kunde man höra dessa tendenser men inte lika mycke som Focal. Men det kan ju bero på att båda dessa högtalare var långt ifrån att vara inspelade. Beryllium diskanten kanske har nått med det att göra?? Men den musik som jag och min kompis spelar så passar nog Dynaudio bäst. Men vi är ju inte klara än. ;)

//rillo

Posted

Sist ut på plan är då Verity Audio Fidelo. Jan kör ett kanon pris på dessa, men ny pris på dem är 134 000:- så lite fusk kanske det är om man jämnför med dom andra 2 paren.

Three amigos.

Verity.jpg

Posted

Fidelio är helt klart trevliga talare, har hört dem en del, skall bli intressant att höra vad ni tyckte om dessa jämfört med de andra. Jämförde ni med samma elektronik? Det verkar som att dessa står i ett annat rum?

Kör på!

\\K-man

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...