Jump to content

Recommended Posts

Posted

Klassiska Alingsåsagenturer i ett väl tilltaget rum. Häng med bland resliga högtalare, tung elektronik, flera mässpremiärer, lådor på magen samt krom och glans.

En liten uppvärmningspaus med Peter, Paul & Mary... :mm:

Consult021.JPG

Posted

Hi-Fi Consult med vänner backade inte på att plocka med sig Burmestertungviktarna till den skånska kontinenten... :) 280 kg B100 har rullat söderut i dagarna innan mässan och QRS SuperNova fick ta på sig finkostymen till denna speciella helg.

Consult017.JPG

Posted

Reslig var ordet och vi skall titta lite närmare på Burmesters konstruktionsfilosofier när det gäller själva kabinettet. QRS SuperNova kan numera framträda i ett flertal baffelskepnader och just den här varianten kanske är den framtida festriggen... :?: :cool:

Ingen Hi-Fi Consultdemo utan Transparent Audio och är det någonstans på jorden man behöver effektiva nätfilter så måste det ju vara på ett hotell fyllt av hifiprylar, mobiltelefoner, datorer och köksutrustning. PowerIsolators var med.

Consult020.JPG

Posted
Dom är SNYGGA dom nya SuperNova, kanske i en annan färg dock :D

Jag måste åka ner och lyssna på dom nu i veckan

Ja, senast jag var på Hi-Fi Consult såg jag några SuperNovakabinett med olika baffelutföranden.

Där finns en del läckert att välja på i färgval och lack.

Consult010.JPG

Posted

Dessa två B100-kabinett är egentligen fyra B100-kabinett då högtalaren har en stor inre kammare med väggar av MDF. Här finns knappt något dämpmaterial (ett stycke bomull längst bak i mellanregisterkamrarna) utan dämpinsatserna görs i mellanrummet mellan det inre och yttre kabinettet. I de två sextioliters baskamrarna finns inget dämpmaterial alls utan resonans- och vibrationskontrollen äger rum mellan inner- och ytterväggarna bl.a. via ett komplicerat system av filtmattor i olika tjocklek beroende på placering. I detta samspel rätas tonkurvan ut och man får en totalt vibrationsfri ytterpanel enligt Burmester. Detta är inga högtalare man knackar på :) utan snarare smeker med handen i jakten på vibrationer.

Consult014.JPG

Posted

Klassisk Alingsåshifi med Bladelius, Burmester och Transparent. Längst upp tronar Transparent PowerIsolator PI8 med åtta uttag som är parvis isolerade. Med en CD-spelare, ett försteg och två monoblock kopplar man nätkablarna till var sin skild grupp. För den som vill vara helt isolerad :) är det PowerIsolator XL som gäller men då stiger kostnaden rejält för en elektroniksamling på åtta apparater.

Consult011.JPG

Posted

Försteget Pre-Amp 011 är en välutrustad tingest som bär på eget RIAA-steg och inte mindre än sju balanserade ingångar. Den är även förberedd för användning i hembiosystem via Burmester link och det kan ju vara en trygghet för den som vill expandera. Vi andra skulle nog klara oss fint med en 011 till tvåkanalslivet... :)

Consult004.JPG

Posted

Häftig dynamik från Burmester , inga parametrar i ljudbilden känns fel eller störande. Ändå sitter jag där som ett fån :blush o får ingen inlevelse , blir berörd eller engagerad i musiken. Det kanske är som dom kunniga säger - ju större system , ju svårare är det att få det att " lira " på en mässa.

Posted
Häftig dynamik från Burmester , inga parametrar i ljudbilden känns fel eller störande. Ändå sitter jag där som ett fån  :blush o får ingen inlevelse , blir berörd eller engagerad i musiken.

Alltid lurigt på mässor men jag upplevde att B100 hade mjuknat upp jämfört med den korta lyssningen i samband med premiäruppackningsövningarna.

Förutom all denna hifi (plus lite till) och utvald musik kunde man ta del av sladds produktpresentation, butikspresentation och betraktelser ur tillvaron. God stämning och man somnar inte till på Hi-Fi Consults mässdemos - stolarna fylldes snabbt på utsatt tid.

Consult013.JPG

Posted

Längst bak i rummet genererades mycket bas och stundtals bjöds det på mångkanal då B100 aktiverade rummet och ventilationsgaller plus andra lösa pinaler ville vara med i föreställningen... :) Mässor måste dessutom vara en svår avvägning mellan den egna spelvolymen och ljud som letar sig in från angränsande rum. Vill man verkligen greppa potentialen i högtalare som QRS SuperNova och Burmester B100 är det nog bara Alingsåsresa som gäller. Samtidigt är det imponerande att B100 plockas med och visas upp på en sådan här mässhelg och endast de som har varit med kan nog föreställa sig vilket jobb som ligger bakom. Vi tackar för det - drbob, Sanoj och sladd!

Consult012.JPG

Hi-Fi Consult

Burmester Audiosysteme

Bladelius Design Group

Transparent Cable

Posted

Jag hade förmånen att sitta i sweetspot, eller iallafall nästan, på Burmesterdemon av Sladd. Upplevde det som ett av mässans bästa ljud. Ingen ide att ge ett omdöme på en mässlyssning, men ljudet var väldigt detaljerat och visade på potential.

Fick nästan bröstkorgen intryckt till the Wall, men anläggningen lät fortfarande oansträngt...till skillnad från taket och väggarna... Redan på de första tonerna identifierade jag vilken volym det handlade om och förberedde mig på hårt ljud och "hålla för öronen", men det hände inte... Reflekterade stillsamt att skall jag få hörselskador så skall det inte va i ett hemmabiorum o det skall inte va billigt :clown:

Posted

Ett tillägg. Det händer att jag klantar mig och skall "optimera" högtalarplaceringen hemma. Det brukar ta en vecka att hitta tillbaka till ett ok ljud i min kända hemmijlö. Ur detta perspektiv tycker jag hificonsult visar på bra fackmannamässighet, då de på bara några timmar(antar jag) säkrar att ljudet till största del var ok i rummet.

Posted
Ur detta perspektiv tycker jag hificonsult visar på bra fackmannamässighet, då de på bara några timmar(antar jag) säkrar att ljudet till största del var ok i rummet.

Ja, speciellt som stora högtalare är svårare och kräver större tålamod jämfört med stativare som jag upplever det.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...