Jump to content

Recommended Posts

Posted

Eftersom det sker lite tekniskt konstiga saker i ursprungstråden "Vad lyssnar du på just nu?" låser vi den åtminstone temporärt.

Den har nästan 11 000 poster vilket möjligen skulle kunna spela roll. 
Om vi istället öppnar denna tråd och inte ser några konstigheter i denna så är ju allt väl.

//Richard

Posted

Vet inte riktigt vad jag är på för sorts musikhumör ikväll men jag spetsar in mig på det mesta som inte råkar stå i någon av "heavy rotation" backarna.

 

1990 kom Mantronix med det här albumet...

 

20250824_203920.jpg

 

Jag kände åtminstone igen spår 2, Got to Have Your Love, som jag vill minnas var någon sorts hitlåt.

Resten var lite sådär så den åkte av ganska omgående.

 

Nästa på tur...

 

Cymande - Promised Heights

20250824_211447.jpg

 

@lindome, hänger du med här ?

:64:

Posted

Ännu en kväll i jazzens tecken ?

Återstår att se men Bill Evans brukar fungera bra utan att bli allt för stökigt...

 

TRIO 64

20250825_200002.jpg

Posted
8 minutes ago, LasseJ said:

Flag som släpptes 1986 (fasen tiden går för fort) tillhör bland det bästa de här herrarna har gjort. Enligt mig då. Riktigt bra.

 

Jag gillar Pocket Universe. För mig så är det deras bästa album därför att de har ett tema som genomsyrar hela plattan. Den är genomtänkt och som vanligt med Yello en ruskigt bra ljudkvalitet.

Posted
4 minutes ago, new order said:

Jag gillar Pocket Universe. För mig så är det deras bästa album därför att de har ett tema som genomsyrar hela plattan. Den är genomtänkt och som vanligt med Yello en ruskigt bra ljudkvalitet.

Ja, det albumet är också bra och som du skriver, mycket bra ljudkvalitet. Boris är en höjdare på att få det att låta bra.

Posted
2 hours ago, AlfaGTV said:

Jag gillar denna, med emfas på Cortez the Killer, vilken låt!

Neil%20Young%20%26%20Crazy%20Horse%20-%20Zuma.jpeg

Neil Young är lite ständigt återkommande även här. Vissa plattor fantastiska och andra tre snäpp ner.

Posted
2 hours ago, AlfaGTV said:

Jag gillar denna, med emfas på Cortez the Killer, vilken låt!

Neil%20Young%20%26%20Crazy%20Horse%20-%20Zuma.jpeg

Han har gjort många fantastiska låtar. Dylans Knocking on heavens door är melodimässigt en ren rip off av Youngs helpless. I filmen Philadelphia så vann the Boss en Oscar för bästa låt, när det egentligen var Neil Youngs låt "Philadelphia" som var mer minnesvärd. Jag gillar Live Rust, Harvest moon och This Notes for you. 

Posted

Jag och frun sitter i soffan och följer teamat ”låtar som för mig kom med något nytt, något jag inte hört förut”. Efter njutit ab George Ezra Budapest och U2 October kom denna som jag spelade för några musiker precis efter den släppts och deras reaktion var: ”detta var något nytt!”.

image.thumb.png.bacf6710ea98af509c092bc9e321a804.png

Posted

Ey794Pv.png

Jag försöker väl att pusha denna grupp återigen. Mitt förra inlägg försvann i etern.

 

Jag upptäckte Tinariwen under fotbolls vm i Sydafrika 2010. Det var en konsert på tv inför starten av Vm. Och förutom att jag under detta vm utvecklade ett avgrundsdjupt och aldrig sinande hat emot vuvuzelan, så upptäckte jag Tinariwen som en positiv motvikt. Alicia Keys spelade före och jag var oerhört uttråkad till Tinariwen tog över scenen och stal showen. Åtminstone för mig.

 

Denna grupp består av ett nomadfolk från Mali. Ett folk av Saharas öknar. Och förutom att de är frihetskrigare för sitt folk så har de upptäckt elgitarren förutom AK-47... Och det tackar jag för! Deras musik är suggestiv. Mystisk. Grundat i folkmusik med en stor krydda blues. Och det med ett driv och engagemang som jag på något sätt förknippar med Bob Marley under hans bästa stunder. Detta är ett av deras senaste alster. Men jag rekommenderar att även lyssna på Ammasakoul från 2004 och Aman Iman från 2007.

Posted

0nfqrYF.png
Märkligt att länken delar en version med engelsk text när jag lyssnade på den svenska. Hur eller hur så var jag och min fru på Tommy K och Helen Sjöholms konsert i Ulriksdals slottsträdgård för nästan två veckor sedan. Jag sticker ut hakan och säger att det är två av Sveriges bästa röster. Underbart. 
 

Visst, Tommy kan inte sjunga de högsta tonerna längre men han har fortfarande en otroligt både kraftfull och känslig röst. Kanske min favoritsångare, alla kategorier. 

 

Posted

Skivan med Dead can Dance, som jag tipsade om i min medlemstråd, hann ebba ut så här kommer nästa förslag till att njuta lite musik.

 

Cymande - s/t, skivnummer 6305 181

 

20250830_125812.jpg

Posted

Bara som en jämförelse med vinylalbumet Live så spelar jag studioalbumet i streaming.

 

Det låter riktigt bra det också men inte så bra som vinylen. Men så är det två helt olika inspelningar.

 

RoonShareImage-638921597481130880.png.ce53d0d55ce646ef65e5da197544b7a6.png

 

Posted

Tar steget över till den lite mer klassiska eran, blir mer sällan nu för tiden, och där faller valet på en riktigt vackert dansande symfoni efter Rachmaninoff.

 

Symphonic Dances Vocalise.

 

20250830_141351.jpg

APC 34145S

Posted

Här funderar jag på varför jag köpt två olika pressar av "Are you experienced?"

IMG_1407.jpeg

 

IMG_1784.jpeg

Spårordning skiljer sig lite men den mörka är en dubbel, med lite extra låtar som Stone Free t.ex.

Den gula låter tydligt bäst av dessa dock, med bra tyst vinyl och fin dynamik!

 

IMG_2731.jpeg

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...