Jump to content

Recommended Posts

Posted
Just now, figge said:

Hel tiden med uppgraderingar som Musical Fidelity tidigare, nya modeller eller nya beteckningar som Mk II eller Mk III.

 

Det vet jag inte om jag håller med om.

 

Lumin lanserar vanligen nya modeller vart 5-8 år inom ett snabbrörligt segment. X1 är ett exempel som ännu är aktuell och lanserades 2019.

 

/ Marcus

 

Posted

Tycker LUMIN håller sina saker i produktion ganska länge för att vara inom det digitala.  .

Sitter själv och är väldigt sugen på en D3 eller kanske T3 eller T1 mini till min hörlursrigg

 

Då har jag svårare för nått som Auralic, där hänger jag inte med i alla modelserier o byten och olika lådor

 

Transparent är väl ganska konsekventa o byter serie vart 5-7e år, rätt "ärlig" inställning. . Anzus o egentligen hela Audio Group Denmark har jag svårt att hänga med i alla modeller, nya bolag, serier o helt olika design mellan serierna mm

Posted
17 hours ago, figge said:

Hel tiden med uppgraderingar som Musical Fidelity

Den är jag inte med på när det gäller Lumïn. Jag hade en Lumïn U1 Mini och bytte upp mig till en U2 Mini efter ca 4 år. Men då hade U1 Mini redan funnits på marknaden sedan 2018. Nu har det kommit en U2 men det är en helt annan modell som sersätter U1 som jag tror släpptes 2016. 
 

De flesta uppgraderingar sker per automatik (om man så önskar) över nätet. Men de kommer alltid till en punkt när processorn inte längre ”räcker till” för att implementera ny landvinningar som görs av t ex Android, Tidal… osv. Samma sak med laptoppar och deras processorer. Samtidigt släpps det nya streamingtjänster och sändningsmöjligheter via radio typ FLAC och Hi-Res. Nya DACar med nya filterlösningar osv. Då är det kanske dags med en ny processor, ny klocka osv. Just nu är det firmware 18.0. Om jag förstått det rätt så var sista firmware för U1 Mini  v12 eller v13 (lite osäker). Alla nya firmware klarar inte de gamla processorerna). 
 

Jag var nöjd med min U1 Mini så länge jag spelade pcm upp till 24/96 och DSD64 (DSD1). Men med högre upplösning funkade det mindre bra pga ” pops and clicks”. Det försvann helt med U2 Mini. Dessutom betydligt bättre konverteringskvalitet. Just nu konverterar jag allt till DSD128 innan det skickas till dacen. Jag tycker det ger den genomsnittligt bästa klangen i mitt system. Om jag vill ändra så är det bara en eller två knapptryckningar bort, och det gör jag ibland men det brukar sluta med att jag går tillbaka till DSD128 (DSD2).

 

IMG_2490.jpeg

 

U2 är ingen uppgradering av U2 Mini. Det är en uppgraderard U1 efter ca 7 år. Det tycker jag är ok för datorer även när de kläs i hifi-skrud. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...