Jump to content

Recommended Posts

Posted

Rykande färsk verkar den vara...

22042%20Autumn.jpg

Peder af Ugglas - Autumn Shuffle

SACD hybrid i multikanal från Opus3

http://www.opus3records.com

Vad jag förstått och läst skall det röra sig något i följande stil.

Peder spelar "slide" gitarr. Skivan verkar vara något i rofyllt och känslig stil, en blandning av rock, jazz och världsmusik med underton av blues. Låter spännande :mm:

För mer info läs på Opus3 hemsida.

Skivan

http://www.opus3records.com/blues.html#22042

Om Peder af Ugglas

http://www.opus3records.com/artists/blues/sacd22042.htm

Hoppas den finns på plats nästa helg på mässan :mm: Jan-Erik kommer vara där.

/Mattias

Posted

Känns mycket som Stochfish vid beskrivningen...

Antar att den finns för lyssning på HighEnd05

Posted

Opus3 brukar göra många härliga kvalitets skivor... Har blandannat själv en skiva med Eric Bibb. "Just like love" :)

Peder Af Ugglas skivan verkar intressant :)

Guest Audio Concept
Posted

Mattias, Zalve,

den skivan är grym och går varm i butiken. Säg även att den fick "full pott" i Svenskans recension nyligen. Skivan kommer helt klart att bli Opus 3's nya storsäljare, och den kommer att finnas att köpa under mässan nästa helg.

mvh, Audio Concept, Robert

Posted

Robban, låter bra :mm:

Bravo, läste lite om Peder på Opus3 sidan, citerar:

"Starting at an early age Peder taught himself boogie-woogie on piano later turning to classical music. However the call of rock and jazz became predominant with the music of Louis Armstrong, Jan Johansson and the Rolling Stones among the main sources of his inspiration."

http://www.opus3records.com

Skivan verkar vara något i blandväg typ: en blandning av rock, jazz och världsmusik med underton av blues.

Efter mässan får vi skriva lite om skivan.

/Mattias :)

  • 2 weeks later...
Posted

Får gratulera alla som fick tag på skivan på mässan. Själv har jag inte hunnit igenom hela än, men det jag hört tilltalar mig helt klart! :mm:

Har ni några kommentarer om skivan? själv skall jag lyssna mer :)

/Mattias

Posted
Har ni några kommentarer om skivan? själv skall jag lyssna mer 

kan väl säga som så att efter en lyssning på nätet och 2 spår på mässan, så är jag helt övertygad om att jag INTE skall den.

(Det var jag iofs nästan efter att lyssnat på den på OPUS site)

Det tårkiga tycker jag är att Jan-Erik tydligen i fortsättningen skall inrikta sig mer på denna musikstil vid inspelningar (om jag fattade det hela rätt)

Posted

Den har nu snurrat ett antal varv, och den passar mig bra, men det kanske inte säger så mycket då ganska mycket musik passar mig bra :blush Denna är t.ex. perfekt att sätta på då man kommer hem i högt tempo och vill varva ned, lägga sig i soffan, eller varför inte laga mat, funkade utmärkt till torsdagens pannkaksstekning...börjar så lugnt med några nervarvande spår, för att sedan sätta igång gungningen med spår nr 4, och visst svänger det Ranefjord! :)

....efter matdags passar den dessutom fint att sätta sig och enbart lyssna till...

...och som en extra bonus är detta en av få skivor på den senaste tiden där inte min lilla dotter kommer rusandes efter några sekunder och ropar "lyssna Lena, lyssna Lena!!!" (hon har fastnat LITE för Lena Ph :D )

\\K-man

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...