Jump to content

Recommended Posts

Posted

I morse, runt halv tio, på väg till ett cirkelgym-pass på Friskis&Svettis så hörde jag ett alldeles fantastiskt stycke musik på P2.

Att det var Björk som sjöng hörde jag, jag lyssnar gärna på Björk och har flera av hennes skivor, men musiken stämde inte riktigt.

Kollade på P2´s låtlista när jag kom hem och fick bekräftat vad jag misstänkte att kompositören till stycket inte var Björk utan John Taverner, för mig tidigare obekant.

Stycket heter Prayer of the Heart och som Taverner tillägnat Björk och är inspelad med Brodsky Quartet.

Visit My Website

CD2, spår2, börjar så sakteliga men tar sig efterhand.

Dubbel CD´n har artikelnr 8558152-53 hos Naxos och är beställd.

Ser med spänning fram emot att få lyssna på musiken av John Taverner.

Posted

Fantastiskt bra! Jag önskar att Björk skulle göra mer sånt här. Ett annat favoritstycke med henne, som ändå är mycket mer traditionellt, är hennes inspelning av den isländska visan Vísur Vatnsenda-Rósu tillsammans med Hector Zazou. På spotify finns den bara i en superkort liveversion så ni får hålla tillgodo med Youtube-länk:

Släpptes ursprungligen på det här albumet men finns också med som "b-sida" på en singel som kom 2 år senare.

Trist att både Taverner och Zazou är döda.

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...