Musik är ofta förknippad med minnen. Det kan vara minnen av personer, platser, händelser och varför inte hififavoriter som har kommit och gått eller kommit och stannat kvar... icon_smile_question.gif icon_smile_sad.gif icon_smile.gif
Därför startar vi nu Euphonia Nostalgiforum med månadens klassiker.
Klassiker som aldrig kommer igen. Överskattade klassiker, underskattade klassiker och klassiker vi bär med oss i våra hifihjärtan. Vi öppnar med en tungviktare, men det kommer att presenteras hifi ur det svenska folkhemmet såväl som mytomspunnen hifi ur alla väderstreck. En utsvävning i nostalgi och minnen från svunna tider. Kanske till hjälp när man fyndar på begagnatmarknaden eller har råkat komma över någon äkta hifiantikvitet... icon_smile_tongue.gif
Varje månad fokuseras på en produkt och det enda kravet för att platsa på Nostalgiforum är att modellen inte tillverkas längre. Alla som vill bidra med fakta, bilder, personliga erfarenheter, länkar och annan information är välkomna att posta i nostalgitrådarna. Alla klassiker har inte blivit klassiker enbart på grund av välljud. Saklig kritik och frågor passar naturligtvis bra i detta sammanhang.
Förslag på månadens produkt lämnas via PM till K-man eller Timbre för att komma med på kölistan. Vi startar således endast en tråd per månad för att gå på djupet med respektive ämne.
Vi planerar så stor spridning som möjligt. Alla typer av hifiprylar, instegsnivå såväl som esoterisk HighEnd, har sin plats i detta nostalgiforum.
Det finns ju en del att välja på... icon_smile_wink.gif

Välkomna med förslag!

Adm/Timbre