Fortfarande inget rätt gissning på brytare, med denna bild så tror jag ni tar det!

Brytaren i sig är ändamål för nostalgiska känslor! Jag säger bara bakelit! Den har samma härliga spänst som de gamla hårt fjäderbelastade ljusströmställarna som fanns i bostäder. De som gav ifrån sig ett rejält "KLICK" när man slog över, så även här...man gör nog klokt i att dra ned volymen innan man slår över....snacka om "internrumble"
Här ser vi oxå springan mellan "chassiet" och överdelen på spelaren, som är frånskiljt genom en fjäderupphängning, precis osm på de "stora grabbarn"! (kanske för att isolera bort vibrationerna ifrån brytaren

)
Till och frånslag av skivspelaren sköts genom hantering av tonarmen. När man drar tonarmen åt höger förbi viloläget och över en tryckpunkt, så slår man på skivspelaren. och när man är klar drar man tonarmen åt vänster, förbi centrum på tallriken, så når man även där en tryckpunkt och skivspelaren slår av.