Då vi nu fått upp locket så ser vi tydligare själva drive:n. Det är en Philips CDM9/44. Man använde sig av sin egen strömförsörjning, servostyrning och egna digitalkretsar.

Den skarpögde ser även att det är någon typ av tungd/dämpmatta inuti.
I Trio:n använde man PRO-varianten, men här verkar det sitta en ”standard”. Man har satt drive:en i en egen fjäderupphängning för isolera drive:n från vibrationer. Därav så sitter även dessa transport”skruvar” på plats vid leveransen.

Vibrationsisolering verkar vara något som Micromega jobbade mycket med på den tiden. (kanske de gör idag med?) Spelaren står på tre fötter, och här finner vi en skillnad ifrån 3. till 3.1, nämligen att den vänstra foten(sett framifrån) inte är en likadan ”gummifot” som de andra utan en metall-”spike”. Denna är enligt Micromega kopplad direkt till trafon, och är till för att bortföra vibrationerna ifrån maskinen. De råder därigenom också att man skall ställa den på ett riktigt hårt underlag, gärna granit…och som de skriver, ”inte bara för att det är otroligt vackert när det är slipat”

…jag vet att just denna spelare till vardags står på en Diabasplatta…så det borde ju stämma bra med deras instruktion!